2021

16. - 24. 07. 2021
Ljutomer, Ormož

2021 ANG

AWARDS

Honorary Vicious Cat: Gary Sherman, William Lustig
Vicious Cat:
Yummy (Belgium; 2019; Lars Damoiseaux)
Melies d’Argent: The Shepherd (Russia; 2021; Ilya Plyusnin)
Slak's Vicious Cat: Squish (Sprötch; Belgium; 2020; Xavier Seron)
Noisy Cat: Farewell (Odpotovanje; Slovenia, North Macedonia; 2020; Petra Seliškar)
Audience Award for Best Feature Film: Yummy (Belgium; 2019; Lars Damoiseaux)
Vicious Cat Wine Champion: Revolution (Tourist Farm Hlebec)
Little Workshop of Horrors Winner: Časač (Slovenia; 2021; Bernard Rebernik)

JURIES

Vicious Cat: Gary Sherman, Severin Fiala, Andrej Košak
Slak's Vicious Cat and Melies d’Argent: Dušan Kastelic, Tomaž Gorkič, Dino Julius
Noisy Cat: Igor Vidmar, Terens Štader, Goran Lisica - Fox
Little Workshop of Horrors: special Grossmann commission

VICIOUS CAT COMPETITION

Yummy (Belgium; 2019; Lars Damoiseaux)
Post mortem (Hungary; 2020; Péter Bergendy)
Fanny Lye Deliver'd (UK, Germany; 2019; Thomas Clay)
Teddy (France; 2020; Ludovic Boukherma, Zoran Boukherma)
Hunted (Belgium, France, Ireland; 2020; Vincent Paronnaud)
Kindred (UK; 2020; Joe Marcantonio)

MELIES D'ARGENT COMPETITION

The Shepherd (Russia; 2021; Ilya Plyusnin)
Danzamatta (Switzerland; 2021; Vanja Victor Kabir Tognola)
You're Dead Helen (T'es morte, Hélène; France, Belgium; 2021; Michiel Blanchart)
Saint Android (Germany; 2021; Lukas von Berg)
Cerberus (Estonia; 2021; Kaspar Ainelo)
The Gloom (La penumbra; Spain; 2020; Dani Viqueira)
Perfect Match (Germany; 2020; Marc Schießer)
The Thing That Ate the Birds (UK; 2021; Sophie Mair, Dan Gitsham)
The Following Year (Spain 2021; Miguel Campaña)
Good Night Little Tomato (Bonne nuit petite tomate; France; 2020; Cyprien Nozières)
Scriptum (Spain; 2021; Marco Leonato)
Temporal (Slovenia; 2020; Matic Valentan)
The Motorist (UK; 2020; Ciaran Lyons)
Expectancy (Odotusaika; Finland; 2020; Juho Fossi)
Iskioma (Greece; 2020; Kostas Gerampinis)
Ospel (Spain; 2020; Xanti Rodriguez)

SLAK'S VICIOUS CAT COMPETITION

Squish (Sprötch; Belgium; 2020; Xavier Seron)
Wich (USA; 2020; Anthony R. Williams)
They're Here (Canada; 2021; Sid Zanforlin)
Poor Glenna (USA; 2020; Jean-Paul DiSciscio)
Attack of the Killer Scarecrow (Canada; 2019; Octavian Kaul)
The Silence of the River (El silencio del rio; Peru; 2020; Francesca Canepa)
Diversion (France; 2019; Mathieu Mégemont)
Bobby Pinwheel (USA; 2020; Rob Kleinschmidt)
Meat the Family (¿Os apetece?; Spain; 2020; Javier Méndez)
Ipecac (USA; 2019; Greg Hanson)
Hospital Dumpster Divers (Norway; 2020; Anders Elsrud Hultgreen)
$trip (USA; 2020; Craig Ouellette)
Bump in the Night (Canada; 2019; Octavian Kaul)
Dar-Dar (Spain; 2021; Paul Urkijo Alijo)
The Third Person (Nafare sevom; Iran; 2020; Pouya Amin Pouri)

NOISY CAT COMPETITION

Farewell (Odpotovanje; Slovenia, North Macedonia; 2020; Petra Seliškar)
Poly Styrene: I Am a Cliché (UK; 2021; Paul Sng, Celeste Bell)
New Wave - 40 Years After (Novi val – 40 godina nakon; Croatia; 2021; Nikola Knežević, Olga Kepčija)
Amenra: A Flood of Light (USA; 2020; Bobby Cochran)
Sisters with Transistors (UK; 2020; Lisa Rovner)
The Rise of the Synths (Spain, USA; 2019; Iván Castell)
Don't go Gentle: A Film About IDLES (UK; 2020; Mark Archer)

VICIOUS CAT WINE CHAMPION COMPETITION

Revolution (Tourist Farm Hlebec)
Šipon 2019 (Kos)
Traminer 2018 (Kovačič Wines)
Traminer 2020 (Marič Wines)
Zara cuvée 2019 (Izletniška kmetija na koncu vasi)

FILMI IZVEN TEKMOVALNEGA PROGRAMA

Violation (Canada; 2020; Madeleine Sims-Fewer, Dusty Mancinelli)
Pelican Blood (Pelikanblut; Germany, Bulgaria; 2019; Katrin Gebbe)
Psycho Goreman (Canada; 2020; Steven Kostanski)
12 Hour Shift (USA; 2020; Brea Grant)
Spare Parts (Canada; 2020; Andrew Thomas Hunt)
The Barcelona Vampiress (La vampira de Barcelona; Spain; 2020; Lluís Danés)
Slaxx (Canada; 2020; Elza Kephart)
Scavenger (Carroña; Argentina; 2019; Luciana Garraza, Eric Fleitas)
Sweetie, You Won't Believe It (Zhanym, ty ne poverish; Kazakhstan; 2020; Ernar Nurgaliyev)
Benny Loves You (UK; 2019; Karl Holt)
Slashening: The Final Beginning (USA; 2020; Brandon Bassham)
Son (Ireland, USA, UK; 2021; Ivan Kavanagh)
Red Screening (Al morir la matinée; Uruguay, Argentina; 2020; Maximiliano Contenti)
Aporia (Azerbaijan; 2019; Rec Revan)
Cross the Line (No matarás; Spain; 2020; David Victori)
Kratt (Estonia; 2020; Rasmus Merivoo)

RETROSPECTIVE: GARY SHERMAN

Death Line (UK; 1972; Gary Sherman)
Dead & Buried (USA; 1981; Gary Sherman)
Poltergeist III (USA; 1988; Gary Sherman)
Master Class - The Secrets of Poltergeist III

RETROSPECTIVE: WILLIAM LUSTIG

Maniac (USA; 1980; William Lustig)
Maniac Cop 2 (USA; 1990; William Lustig)

RETROSPECTIVE: SOUTH KOREAN HORROR CINEMA

A Tale of Two Sisters (Janghwa, Hongryeon; South Korea; 2003; Jee-woon Kim)
Oldboy (Oldeuboi; South Korea; 2003; Chan-wook Park)
The Host (Gwoemul; South Korea; 2006; Joon-ho Bong)
The Wailing (Gokseong; South Korea; 2016; Hong-jin Na)
The Witch: Part 1 - The Subversion (Manyeo; South Korea; 2018; Hoon-jung Park)
O.B.O.D. podcast: South Korean Horror Cinema

DOCUSHOCK

Clapboard Jungle (Canada; 2020; Justin McConnell)
The Dick Maas Method (De Dick Maas Methode; Netherlands; 2020; Jeffrey De Vore)

ENCHANTED CINEMA

Pinocchio (Italy, France; 2019; Matteo Garrone)
The Prince's Voyage (Le voyage du prince; France, Luxembourg; 2019; Jean-François Laguionie, Xavier Picard)
Phantom Boy (Belgium, France; 2015; Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli)
The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King (Askeladden - I Dovregubbens hall; Norway; 2017; Mikkel Brænne Sandemose)

ON THE FANTASTIC SIDE OF THE ALPS

The Monolith (Monolit; Slovenia; 2020; Domen Puš)
A Galaxy Far Away (Serbia; 2020; Mladen Tomašević, Miroslav Lakobrija)
To Vasota (Za Vasotu; Serbia; 2020; Petar Pešut)

LITTLE WORKSHOP OF HORRORS

Časač (Slovenia; 2021; Bernard Rebernik)
Popolni odboj (Slovenia; 2021; Sven Tomaško)

BOOK PRESENTATIONS

Davorin Bešvir: Nori umotvori
Dejan Ognjanović: Prokletije and Poetika horora

WORKSHOPS

Little Workshop of Horrors - making of short genre fims during the festival (Vasja Rovšnik)
Little workshop of SFX Makeup (Mateja Naberšnik)
Visual FX Workshop (Dino Julius, Luka Hrgović)
Film Criticism Workshop - The Sharpening of the View (Maja Kranjc, Robert Kuret)
Grossmann's Zombierama - workshop for children

MUSIC PROGRAM

King Cat Rhythm (Hungary)
Monstrumental
Ezy Ryder

ZOMBIE DRIVE-BY

A zombie motorcade in classic cars. In collaboration with Citroën club of Slovenia and Creative society ART klub 7.

THEATRE

Dead End

SUBCULTURE FAIR

On both weekends the festival featured the Subculture Fair at the Main Square, offering DVDs, books,comics, movie posters, new and second-hand records, CDs, and unique artistic products.

WINE PROGRAM

Presentation of wine makers and competing wines at the symbolic wine road at the Ljutomer Main Square.
Public wine tasting of all the samples in competition with Boštjan Zidar, the main Guest of the Wine Program.
Tasting of wines from the 47th Vino Slovenija Gornja Radgona Wine Assessment with Slovenian Wine Queen Ana Pavlin.

GUESTS

Gary Sherman (USA), William Lustig (USA), Andrej Košak (Slovenia), Severin Fiala (Austria), Dino Julius (Croatia), Dušan Kastelic (Slovenia), Lars Damoiseaux (Netherlands), Péter Bergendy (Hungary), Andrew Thomas Hunt (Canada), Luka Hrgović (Croatia), Octavian Kaul (Canada), Igor Vidmar (Slovenia), Goran Lisica – Fox (Croatia), Terens Štader (Slovenia), Tomaž Gorkič (Slovenia), Mateja Naberšnik (Slovenia), Ana Pavlin (Slovenia), Boštjan Zidar (Slovenia), Davorin Bešvir (Slovenia), Dejan Ognjanović (Serbia), Sanja Struna (Slovenia), Igor Harb (Slovenia), Aljoša Harlamov (Slovenia), Mito Gegič (Slovenia), Maja Kranjc (Slovenia), Robert Kuret (Slovenia), Vasja Rovšnik (Slovenia)